Naše společná rybářská výprava na Otavu - zahájení 2021

Na fotce musí všichni zúčastnění vypadat dobře - Mára i amur., Zdroj: Šupiny.cz

Letošní zahájení se naší šupiňácké sestavě celkem slušně vydařilo. Po počátečním rozpačitém začátku se nakonec ryby rozjezdily a všichni jsme si parádně zachytali. Náš záměr byl nachytat první dva dny nástražní rybičky na štiky, candáty a sumce a průběžně chytat amury. Zahájení vycházelo na středu a to už jsme se chtěli plně věnovat dravcům. Naše místo na Otavském rameni Orlíku nás opět nezklamalo.

Báli jsme se velkého rybářského tlaku v týdnu zahájení dravců, proto jsme vyrazili už v pondělí. Vyplatilo se to, naše oblíbené místo na Otavě bylo volné a my se mohli utábořit a doladit tolik potřebnou strategii. Čekali nás dva dny, které jsme chtěli věnovat feederu. Potřebovali jsme na středu nachytat nástražní rybky na sumce, candáty a štiky. Další cílovou rybou byl amur, na kterého jsme se vybavili poměrně hojně. 50kg vařené směsi kukuřice, řepky a pšenice ovoněné dipy bylo na pětidenní rybačku dostatečné.

Jako první dorazili Standa, Leoš a Novotňáček. Ihned po spuštění Žížaly jsme jeli zkontrolovat flek, na který jsme si mysleli. Naštěstí byl volný, tak jsme hned začali převážet věci a stavět tábor. Bylo už hodně odpoledne a slunce začalo neúprosně smažit i na naše místo, které je jinak v podstatě celý den ve stínu. Novotňák už nevydržel a předvedl první plavecké kreace.

Místo příjezdu - spouštění lodí
Místo příjezdu - spouštění lodí, Zdroj: Šupiny.cz
Po převezení a přenesení všech věcí se musel Novotňák vykoupat
Po převezení a přenesení všech věcí se musel Novotňák vykoupat, Zdroj: Šupiny.cz

Jako první jsme vybalili feedery a začali chytat nástražky. Chodili cejni a karasi, ale velikost byla nevyhovující, všechny ryby byly moc velké. Oukleje na plavačku taky moc nešly, míra 15cm jako nástražka se zdála být nedostižná.

První odpolední feeder po vybalení
První odpolední feeder po vybalení a zakrmení, Zdroj: Šupiny.cz

V úterý ráno dorazil Mára a během dopledne pak i druhý Mára a Pavel. Byli jsme komplet. Během brzkého rána se ukázalo, co nejspíš stojí za naším neúspěchem lovu nástražek. Všude se třeli kapři a byl to hrozný rachot. Voda byla plná jiker, všchno co mělo ve vodě hubu hodovalo k prasknutí. Není divu, že o červíky nebyl vůbec žádný zájem.

Na rousnice šli i úhoři
Na rousnice šli i úhoři, Zdroj: Šupiny.cz
První cejni na feeder
První cejni na feeder, chytit malého bylo docela umění, většina měřila přes 40cm, Zdroj: Šupiny.cz

Vybalujeme rousnice a přichází první úhoři. Bohužel to byly až na jednoho samé tkaničky. Marty byl z každé ryby nadšený a asistoval u každého náhozu, zdolávání a puštění.

Karasů přišlo taky hodně
Karasů přišlo taky hodně, Zdroj: Šupiny.cz
Marty asistoval u každé vytažené ryby
Marty asistoval u každé vytažené ryby, Zdroj: Šupiny.cz

Na feeder chytáme karasy a cejny. Plavaná s červíky je úplně mrtvá. Ve vezírku máme pár menších cejnů, ale i ti jsou zbytečně velcí.

Pavlův metrový sumec
Pavlův metrový sumec, Zdroj: Šupiny.cz

Konečně se budíme do 16. června. Stražíme nejmenší cejny na podvodní splávky a přetahujeme se o dvě oukleje, které mají nad 15cm. Pavel s Márou chytají na rousnice. Rousnice se jeví jako nástraha číslo jedna tohoto zájezdu. Po malém sumíkovi a úhořovi ji Pavlovi slupnul pěkný metrový sumec a o radost je postaráno! Standovi pak ještě v noci přišel malý candát na rybičku.

Tření kaprů opadlo a všichni doufáme, že ryby po dvou dnech hodování vytráví a věnují nějakou pozornost i nám. A stalo se, čtvrteční dopoledne je rybačka snů.

Ve středu ráno se rozjezdili kapři
Ve středu ráno se rozjezdili kapři, Zdroj: Šupiny.cz
Ve středu ráno se rozjezdili kapři
Ve středu ráno se rozjezdili kapři, Zdroj: Šupiny.cz

Během tří hodin jsme nachytali osm kaprů. Žádní velikáni, ale intenzita a bojovnost byla famózní, tři jsme museli zdolávat na vodě z lodi. Někteří nebyli vytření, při focení z jednoho z nich teklo ještě mlíčí proudem. Jak vlna braní rychle přišla, tak i odešla. Se Standou kolem oběda zakrmíme amuří směs a po obědě se dočkáme i tolik očekávaných amurů. Zdolávat amura na feeder je skutečný zážitek. Je třeba se obrnit trpělivostí, což si samozřejmě vyžádá i pár štiplavých poznámek ostatních rybářů, kteří neměli na amura štěstí. Standa zdolal dva a Mára jednoho. Největší měřil 86cm.

Největší chycený amur - 86cm
Standův největší amur měřil 86cm., Zdroj: Šupiny.cz

Čeká nás poslední noc a sumarizujeme naši výpravu. V celku jsme velmi spokojeni. Ani jednou nám nepršelo, všichni jsme si zachytali, ale přeci je nám trochu líto, že dravců nepřislo víc. Standa se ještě navíc hecnul a vyrobil směs na bramboráky, které jsme si na kameni smažili celý večer.

Čtvrteční bramboráky
Standa se ve čtvrtek hecnul a připravil bramboráky, Zdroj: Šupiny.cz

Je pátek ráno, balíme, uklízíme a vůbec se nám nechce domů. Odvážíme si ale jedno ponaučení na příště - nástražní rybky si příště musím vzít s sebou.